- Masz jakieś pytanie?
- (+48) 532 305 733
- info@de-koro.com
Odbiory Techniczne Mieszkań i Domów Deweloperskich- Kurs Online
Instalacja Elektryczna i Niskoprądowa DARMOWA LEKCJA
INSTALACJA ELEKTRYCZNA
Przechodząc do części związanej z instalacjami, zacznijmy od instalacji elektrycznej. W większości przypadków, deweloperzy nie montują liczników energii elektrycznej, co wiąże się z brakiem prądu w nieruchomościach podczas odbioru technicznego. Dla osób takich jak my, oznacza to mniej pracy podczas wykonywania usługi, ponieważ nie jesteśmy w stanie sprawdzić napięcia w gniazdkach i punktach świetlnych.
Dopiero po odbiorze technicznym, klient musi we własnym zakresie iść do np. PGE, podpisać umowę i poczekać na montaż licznika. Na łódzkim rynku, to kwestia kilku dni od podpisania umowy. Po zamontowaniu licznika, instalację elektryczną powinna sprawdzić ekipa wykończeniowa zatrudniona przez klienta.
Podczas odbioru technicznego przeprowadzamy jedynie częściową kontrolę instalacji elektrycznej (pod warunkiem, że jest już zamontowany licznik). Nie przeprowadzamy pełnych badań elektrycznych. Aby zakończyć budowę obiektu i uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie, deweloper musi dostarczyć protokoły z badań i sprawdzeń przyłączy oraz instalacji do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB). W praktyce oznacza to, że deweloper, aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie nieruchomości, musi samodzielnie zlecić wykonanie tych badań specjalistom z odpowiednimi kwalifikacjami przed zaproszeniem klientów na odbiór techniczny.
Podczas naszego sprawdzania instalacji elektrycznej, należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
1. Przewody elektryczne, powinny być pokryte tynkiem o minimalnej grubości 5mm.
2. Skrzynka rozdzielcza, musi posiadać opisy bezpieczników.
3. Należy zastosować wyodrębnione obwody dla:
- oświetlenia (1.)
- gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia (7.); (8.)
- gniazd wtyczkowych w łazience (2.)
- gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni (4.)
- odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia, których moc przyłączeniowa przekracza 2kW (np. pralka, zmywarka) (3.); (5.); (6.);
Numery w nawiasach oznaczają numery z legendy z poniższego zdjęcia przykładowej rozdzielni elektrycznej. Dodatkowo w rozdzielni musi znajdować się:
- wyłącznik główny
- wyłącznik różnicowoprądowy
- wyłącznik kuchni elektrycznej tzw. płyty indukcyjnej
4. Rzut instalacji elektrycznej musi pokrywać się ze stanem faktycznym. Tzn. ilość i lokalizacja punktów świetlnych, gniazdek, włączników występujących w lokalu, musi zgadzać się z projektem instalacyjnym. W przypadkach, gdy na rzucie mamy wrysowane gniazdko, a w rzeczywistości nie możemy go zlokalizować, bardzo często zdarza się, że jest ono schowane pod tynkiem, a podwykonawca musi je odszukać, wykuć i zamontować osprzęt. Czasami jednak okazuje się, że brakuje jakiegoś punktu, a podwykonawca dewelopera musi poprowadzić w to miejsce instalację.
Poniżej zapoznaj się z przykładowym rzutem instalacji elektrycznej, wraz z legendą, żeby poznać wszystkie oznaczenia.
5. Gniazda podwójne lub większe, muszą być zamontowane w poziomie, a puszki nie mogą wystawać ponad poziom tynku.
6. Jeżeli w nieruchomości jest prąd, to miernikiem napięcia należy sprawdzić wszystkie punkty. Prawidłowa wartość napięcia, powinna wynosić 230V (+/- 10%). Napięcie elektryczne mierzymy woltomierzem lub miernikiem uniwersalnym ustawionym na tryb pracy woltomierza: VAC- prąd przemienny, którego jednostką pomiarową jest wolt [V]. Na niektórych miernikach zamiast oznaczenia VAC możecie szukać symbolu prądu zmiennego, czyli V~
7. Poprawność oznaczenia kolorów przewodów elektrycznych.
Oznaczenia:
Przewód fazowy (L): W czasie zwykłej pracy znajduje się pod napięciem fazowym, służy do przesyłania energii elektrycznej. W sieci trójfazowej przewody liniowe wyróżnia się za pomocą litery L i dodanej do niej cyfry: L1, L2 i L3. Różnią się dodatkowo pomiędzy sobą kolorem izolacji – są czarne, brązowe, szare.
Przewód neutralny (N): Jest on połączony z punktem neutralnym w sieci elektroenergetycznej. Przewód ten zawsze powinien być koloru niebieskiego.
Przewód ochronny (PE): Jego celem jest ochrona przed porażeniem prądem. Podobną rolę odgrywa w instalacji wyłącznik różnicowoprądowy. Pełni funkcję uziemiającą lub wyrównawczą. Ten kabel zawsze jest żółto-zielony.
- Kable 4 żyłowe służą do łączników krzyżowych i schodowych (L1, L2, N, PE – 2 fazy, przewód neutralny i przewód ochronny).W praktyce kabel ten oznacza możliwość zamontowania lampy 2 biegunowej (podwójny włącznik do lampy, lub łącznik schodowy).
8. Nie mogą występować kolizje pomiędzy instalacjami np. gniazdko które jest niefunkcjonalne, bo znajduje się za grzejnikiem.
9. Osprzęt elektryczny (włączniki/gniazdka) nie mogą być porysowany/ uszkodzony.
10. Przy instalacji niskoprądowej (tv i internet), musi być zachowana ciągłość kabla, a końcówki muszą być obrobione.
Dodatkowo, przy instalacjach elektrycznych, trzeba stosować się do poniższych zasad:
- Rozprowadzenie tras przewodów elektrycznych, powinno odbywać się w liniach prostych, równoległych do krawędzi stropów i ścian.
- Rozprowadzenie przewodów elektrycznych powinno zostać wykonane w sposób umożliwiający ich wymianę, bez naruszania konstrukcji budynku
- Moc jaka powinna zostać doprowadzona do mieszkania, które zaopatruje się w ciepłą wodę z sieci miejskiej, wynosi 12,5 kVA, natomiast dla mieszkań nie posiadających zaopatrzenia w ciepłą wodę z centralnej sieci wynosi 30 kVA.
- Wszystkie gniazda wtyczkowe powinny być wyposażone w styk ochronny połączony z przewodem ochronnym (uziemienie).
- Przewody do gniazd wtyczkowych dwubiegunowych należy przyłączyć w taki sposób, aby przewód fazowy był podłączony do lewego bieguna, a przewód neutralny do prawego bieguna.
- Gniazda wtyczkowe montuje się na wysokości 15-45 cm (średnio 30cm) od wykończonej podłogi. Wyjątek stanowią łazienki i kuchnie, gdzie montaż gniazd wykonuje się na wysokości: 130 cm od podłogi w łazienkach i 120 cm od podłogi w kuchniach. Chyba, że projekt zakłada inaczej.
- W łazienkach dodatkowo wytycza się strefy bezpieczeństwa, w których dopuszcza się tylko montaż urządzeń elektrycznych o odpowiednim stopniu ochrony IP.
- Gniazdka elektryczne instalowane w pomieszczeniach łazienkowych powinny posiadać klapkę bryzgoszczelną (są to tzw. gniazdka hermetyczne). Tego rodzaju elementy nadają się do wykorzystania w miejscach wilgotnych, jeśli posiadają oznaczenie ochronne IP:
Moc przyłączeniowa
Przy instalacji elektrycznej trójfazowej, typowa moc przyłączeniowa do lokalu mieszkalnego, wynosi 12 kW. Żeby zobrazować zapotrzebowanie w standardowym mieszkaniu, poniżej znajdują się moce przyłączeniowe przykładowych sprzętów, z których korzystamy każdego dnia. Należy mieć na uwadze, że nie korzystamy ze wszystkich sprzętów jednocześnie.
- Płyta indukcyjna: 7400-11000 W
- Piekarnik elektryczny: 2000 – 3000
- Lodówka: 180 – 280 W
- Kuchenka mikrofalowa: 800 -1000 W
- Pochłaniacz/ okap: 100 W
- Czajnik elektryczny: 2000 – 2200 W
- Pralka: 2000 – 2400 W
- Zmywarka: 1000 – 1500 W
- Odkurzacz: 1500 W
- Telewizor: 100 – 150 W
- Komputer: 200 – 650 W
- Grzejnik elektryczny: 1000 – 2000 W
- Żelazko: 800 – 2400 W
- Ekspres do kawy: 750 – 1450 W
- Suszarka do włosów: 1000 – 2100 W
- Robot kuchenny: 1000 – 1500 W
- Toster: 800 – 1000 W
- Frytownica: 1600 W
- Gofrownica: 1200 -1600 W